Измамници лажно се претставуваат како лица од МВР и Европол

До неколку граѓани и правни лица, од страна на сторители кои лажно се претставуваат во име на МВР и ЕВРОПОЛ, се упатени лажни покани во врска со наводна тековна истрага, предупреди денеска МВР.

Во апелот до граѓаните се наведува потребата да не наседнуваат на ваквите измами, а Секторот за компјутерски криминал при МВР веќе презема соодветни мерки и активности за законско санкционирање на сторителите.

-Секторот за компјутерски криминал апелира граѓаните и правните субјекти да не отвараат прикачени документи во прилог на пораки што не доаѓаат од верификувани и за нив познати испраќачи, да не наседнуваат на измами од ваков тип и правните субјекти да преземат соодветни мерки за заштита на нивните компјутерски системи од потенцијален малициозен софтвер согласно нивните интерни процедури за сајбер безбедност, се наведува во соопштението на МВР.

Претходна вестИлија Абутовиќ е нов ракометар на Еурофарм Пелистер
Следна вестКоалицијата ВРЕДИ му одговори на лидерот на ЗНАМ: Максим Димитриевски да не ги оспорува симболите на албанскиот идентитет