Израел: Убиени се некои поважни членови на Хамас, продолжуваме со нападите во Газа

Израелските одбранбени сили соопштија дека „продолжуваат со напади низ Појасот Газа“. Тие велат дека се убиени неколку поважни членови на Хамас.

– Во текот на изминатиот ден, ИДФ, под раководство на Шин Бет, уништи стотици терористички инфраструктури на Хамас, од кои десетици беа нападнати во населбата Сагеја. Нападнати стотици терористички инфраструктури вклучуваат локации за лансирање на противтенковски ракети, тунели, разузнавачка инфраструктура, оперативни штабови и други штабови, соопшти ИДФ.

Се тврди дека е убиен „шефот на военото крило на терористичката организација Комитети за народен отпор во Рафах, Рафат Харев Хосеин Абу Халал“, како и „голем број оперативци кои припаѓале на силите на Наџаба на Хамас“.

Претходна вестИранскиот претседател: Ова е крајот на Израел
Следна вестПри претрес во Велешта, пронајден пиштол