Израелската војска влезе во тајните тунели на Хамас

Израел соопшти дека неговите сили нападнале вооружени милитанти на Хамас во огромната мрежа на тунели на исламистите под Газа, откако премиерот Бенјамин Нетанјаху ги отфрли повиците за прекин на огнот за да се олесни хуманитарната криза во палестинската енклава. Тунелите се клучна цел за Израел бидејќи ги проширува копнените операции во Газа за да го уништи владејачкото движење Хамас по неговиот вооружен напад пред три недели, во кој израелските власти велат дека загинале повеќе од 1.400 луѓе.

– Во текот на изминатиот ден, израелските одбранбени сили (ИДФ) погодија приближно 300 цели, вклучително и противтенковски и ракетни места за лансирање под земја, како и воени комплекси во подземни тунели кои припаѓаат на терористичката организација Хамас, објави ИДФ.

Милитантите одговорија со противтенковски проектили и митралези, се додава. „Војниците ги убија терористите и ги насочија воздухопловните сили да напаѓаат цели и терористичка инфраструктура во реално време“, соопшти ИДФ.

Очевидци изјавија дека израелските сили во понеделникот го нападнале главниот пат север-југ на Газа и го нападнале градот Газа од два правци. Израел соопшти дека неговите сили ослободиле жена војник од заробеништво на Хамас.

Претходна вестИзминатото деноноќие казнети 333 возачи во Скопје, 119 возеле пребрзо
Следна вестЛазаров ги собра репрезентативците, има мали промени