Почина и втората жена по семејното труење со пита во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба за обдукција на телото на 79 – годишна жена која почина откако повеќе од 10 дена беше хоспитализирана по семејно труење со домашна храна во Скопје.

Претходно, по истиот настан почина 47-годишна жена, додека 55-годишниот маж е пуштен на домашно лекување.

-Надлежниот јавен обвинител работи на утврдување на причините за труењето. Од домот на семејството се подигнати 20-тина различи траги за кои е издадена наредба за вештачење. Исто така, издадена е наредба за обезбедување на медицинските истории на тројцата пациенти. Се преземаат и други дејствија, информираат од Обвинителството.

Познато е, пред десетина дена 47-годишна скопјанката почина откако била затруена на семеен ручек. Според првичните сознанија од Клиниката за Токсикологија, се работи за труење со „метомил“ пестицид, но засега е непознато како отровот завршил во јадењето  кое беше кобно. Познато е само дека питата со брашно и со праз ја правела бабата, но истрагата треба да покаже како овој силен отровен пестицид се нашол во јадењето.

Инаку, „метомил“ е инсектицид и е опасен отров по здравјето на луѓето, забранет за продажба во земјава. Познат е и како „ Ланата“.

Претходна вестПоскапува парното во Скопје за 4,51 отсто
Следна вестДве лица ќе добијат пријави за незаконска наплата на паркинг кај поликлиниката Бит Пазар