Јубилејно 10. издание на „Виолин фест“ – симфонија на младоста

Во Камерната сала на Македонската филхармонија денеска во 20 часот ќе се одржи 10 – от престижен „Виолин Фест“, на кој ќе се претстават македонски таленти, а своите ноти ќе ги отсвират и уметници од повеќе земји од светот.

Како што соопштија организаторите, позади овој настан цели десет години стои познатиот македонски виолинист Владимир Костов – концерт мајстор во Филхармонија и редовен професор по виолина на Факултетот за музичка уметност.

– Да се дојде до 10-тото издание е извонредно достигнување. Овој фестивал започна како сон да создаде платформа за младите виолинисти да ја споделат својата страст и да ја инспирираат публиката. Со текот на годините, растеше над моите очекувања, благодарение на неверојатната поддршка од уметниците, учесниците и љубителите на музиката. Оваа година, имаме за цел да го надминеме нашето патување и да ја поставиме сцената за следната деценија на музички сјај, истакнува Костов.

Во изминатата деценија, се додава во соопштението, овој фестивал привлече сјајни виолинисти кои градат одлична кариера и е значаен културен настан кој ја афирмира земјата, прикажувајќи новите таленти.

На годинашниот фестивал присутните можат да очекуваат извонредна постава на виртуози на виолина, кои ја истакнуваат богатата традиција на партитурите напишани за овој инструмент.

– Во рамки на фестивалот ќе се евоцираат спомени од сите претходни изданија со цел да се упати поддршка и почит на сите артисти кои биле дел од него. Овој фестивал е од исклучително значење за виолинистите во нашата земја да добијат простор за свое претставување, стои во соопштението од организаторите на „Виолин Фест“.

 

Претходна вестСредба на претседателката Сиљановска Давкова со германскиот претседател Штајнмајер
Следна вестСтоле Димитриевски пристигна на потпис во Валенсија