Калин Ивановски се пласира во осминафиналето на турнирот во Коршумлиска бања

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски го победи Виктор Јовиќ со 2:1 во сетови, 3:6, 6:3 и 6:4 и избори пласман во осминафиналето на турнирот во Куршумлиска бања, Србија.

Ивановски не тргна добро, но во вториот возврати и понатаму направи брејк на почетокот на последниот сет и на крајот победи.

Во наредното коло Ивановски ќе игра против Тимо Легу од Франција, кој е шести носител на турнирот.

Инаку Ивановски денеска ќе настапи и во двојки. Со Украинецот Овчаренко ќе се спротистават на Амиров/Крапивин во осминафиналето.

Претходна вестСе заканувал со пиштол на паркинг во Скопје
Следна вестЛајчак утре и задутре во Приштина и во Белград