Казнети 124 возачи во Скопје, тројца поминале на црвено…

Во рамки на сообраќајните контроли на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден на територија на град Скопје изречени се вкупно 124 мерки.

-Меѓу нив за возење повеќе од дозволената брзина седум санкции, седум мерки за возење без возачка дозвола и три санкции за возење под дејство на алкохол. Изречени се и пет мерки за нерегистрирани возила, три санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло)…, соопшти полицијата.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

-Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, наведуваат од МВР.