Казнети 481 возачи во Скопје, 79 од нив возеле пребрзо

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (27.10.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 481 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 79 санкции, 29 мерки за возење без возачка дозвола, 10 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли.

Изречени се 21 мерка за користење мобилен телефон при возење, 24 санкции за некористење сигурносен појас, 22 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Претходна вестВремето денеска сончево и топло
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Скандалот тежок 2,6 милиони евра на Лотарија смрди на криминал, одговорност мора да има