Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет на светот

Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет во светот, десет пати побрз од сегашниот. Со помош на оваа конекција, е овозможен трансфер на податоци со брзина од 1,2 терабити по секунда помеѓу Пекинг на север, Вухан во централниот дел и Гвангжу во југот од земјата.

Во прашање е пат на оптички кабли во должина од повеќе од 3.000 километри, а бил активиран во јули, но официјално пуштен во употреба дури сега, откако биле извршени сите потребни тестови.

Претходна вестОткриен „рбетот на универзумот“, напредок во светот на темната материја
Следна вестВатикан забрани членство на католиците во масонските ложи