Кире Лазаров: Завршува мојата играчка кариера, сега како тренер ќе поместуваме граници

Моето долго и прекрасно патување дојде до самиот крај. Одлуката беше тешка да се донесе, но сепак очекувана, објави денеска најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров. Во објавата на Фејсбук тој наведе:

-На моја возраст не е нималку лесно да играш на високо ниво во клуб со големи амбиции и очекувања, и во лига чија национална репрезентација веќе две децении доминира во светот на ракометот. Не сакав оваа одлука да ја соопштам многу порано, иако знаев дека е крај, дека е последна сезона. Сакав да бидам професионален и мотивиран, каков што бев во текот на целата моја кариера. Кога нешто работиш со голема љубов, можеш да поместиш граници, наведе Лазаров.

Тој додаде дека заминува со гордо крената глава, по играњето за клубови-институции како Загреб, Веспрем, Сиудад Реал, Барселона, Нант.

-Тоа се клубови, градови и земји каде останував минимум пет години, што ја покажува обострано стекнатата доверба со луѓето со кои соработував. Довербата се стекнува со многу труд, посветеност, константност… Тоа посебно ме прави горд што не затворив врата во тие спортски институции. Почнувајќи од мојот матичен клуб, Овче Поле, преку Борец и Пелистер, полека, со правилни одлуки и цврсто на земја, без никакви илузии, зачекорив со Европа. Многу титули, многу успеси и разочарувања, подеми и падови, победи и порази, ситуации каде некогаш не се гледал излез, но со многу верба, посветеност и чесност успевав да застанам на нозе и да продолжам понатаму, напиша тој.

На Лазаров посебно му е драго што покрај обврските кон овие ракометни институции, наоѓал, време, желба и страст да биде во служба на нашата национална репрезентација.

-25 години и тринаесет големи натпреварувања со една мала земја, секогаш аутсајдер против големите, секогаш со голема верба дека Давид може против Голијат, играјќи дури и во петтата деценија од животот за својата земја, ми дава за право секого да погледнам во очи, дури и некогаш да не сум исполнил нечие очекување. Јавно се заблагодарувам на моето семејство за поддршката целиот овој период. Благодарност за моите блиски луѓе, кои не се многубројни, но не се ни малкубројни. Самите ќе се препознаат во овие зборови. Благодарност до сите фанови кои ги имав во голем број во текот на целата моја кариера, кои знаеја да препознаат тешки ситуации и дадат поддршка кога е најпотребно заедно да се радуваме, па дури и во болните порази, од кои заеднички излегувавме посилни, наведе Лазаров.

Но, нашиот најдобар ракометар на крајот наведува дека ова е само едно кратко добидување од ракометот.

-Завршувањето на играчката кариера е само едно кратко довидување од ракометот. Мојот веќе новозапочнат предизвик е тренерскиот повик и верувам дека и тука заеднички ќе се радуваме, тагуваме и надградуваме, поместувајќи нови граници. Моето мото кое пак ќе ме води ќе биде – СЕКОГАШ НА ПОБЕДА!, порача Кире Лазаров.

Претходна вестКаде им е достоинството на македонските функционери?
Следна вестА има ли нешто поубаво од дечиња?