Кога се роди тежеше само 940 грама, сега малиот борец Едон си замина дома

Уште една убава приказна за спасување на живот на предвремено родено бебе, сподели денеска Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Се работи за бебето Едон Спахију кое кога беше родено тежеше само 940 грама.

-Уште една убава приказна за мал и вистински борец доаѓа од Клиниката за гинекологија и акушерство. По 77 дена поминати на Одделението за интензивна нега и терапија (ОИНТ) на ЈЗУ У ГАК, вчера малиот Едон Спахију си замина дома во добра општа состојба и со уреден наод на виталните функции. Роден е во 27 гестациска недела со тежина од само 940 грама, а го испративме со телесна тежина од 2110 грама. На Едон му посакуваме многу здравје, радосно детство и среќа, објави Клиниката на својата Фејсбук – страница.

Клиниката искажа и благодарност до родителите за трпението и за соработката во периодот на заедничката борба во која најголема заслуга има малиот борец Едон.

Претходна вестИталија ќе гради прифатни центри за мигранти во Албанија
Следна вестЌе одговара ли некој за големите пропусти околу патот Кичево – Охрид?