Кошаркарите напредуваа едно место на ФИБА рангирањето

Скок од едно место на европската и светска ранг-листа на ФИБА забележа македонската машка кошаркарска репрезентација.

Со 204,4 бодови македонските кошаркари сега се позиционирани на 28. место во европски и на 53. место во светски рамки.

Македонската кошаркарска репрезентација со неодамнешниот триумф над Норвешка во Осло успешно ги заврши претквалификациите за ЕуроБаскет 2025 како првопласирана во групата и обезбеди пласман во главните квалификации кои ќе стартуваат во ноември.

Претходна вестТрошоците на живот за една година поскапеле повеќе од 16 проценти
Следна вестУапсени две жени, избодeле гостиварец