Крадци украле овци, полицијата ги нашла и ги вратила овците на сопственикот

18-годишник и 23-годишник се уапсени вчера бидејчи краделе пари, предмети и добиток. Тие учествувале и во кражбата пред некој ден кога беа украдени 47 овци.

– Вчера, околу 10.15 часот, во гостиварски Добридол, полициски службеници на СВР Тетово – Полициско одделение Галате ги лишиле од слобода 18-годишниот Ј. М. и 23-годишниот А. Д., двајцата од ова село. Тие се осомничени дека минатата и оваа година извршиле дваесетина тешки кражби во регионот на Врапчиште и во Тетовско, при што од куќи и други објекти одзеле пари, предмети, добиток. Тие се осомничени и за кражбата извршена на 4.9.2023, при што од штала, сопственост на 49-годишниот А. А. од гостиварски Градец, одзеле 48 овци, се додава во соопштението на МВР.

Дел од одземените овци бил пронајдени и вратен на сопственикот. Против нив ќе биде поднесена соодветна пројава и денеска ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка на Основниот суд Гостивар.

 

Претходна вестПендаровски ќе собере сили да не го потпише указот за набрзинка усвоените законски измени?
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ вчера гласаа за амнестија на своите криминали, Левица им помогна како и секогаш