Kрунисан новиот британски монарх, кралот Чарлс Трети

Велика Британија денеска официјално доби нов монарх – кралот Чарлс Трети. На церемонијата пред високите личности во Вестминстерската опатија во Лондон, на кралот му беше доделена круната на Свети Едвард, која ќе ја носи само еднаш во животот.

Во салата се слушаше „Боже чувај го кралот“.

Претходно, со рацете на Библија, новиот крал положи заклетва, ветувајќи дека за време на неговото владеење ќе ги почитува законите и англиканската црква и дека ќе биде „лојален протестант“.

Чарлс ја наследи својата мајка, кралицата Елизабета Втора, која почина минатата година.

Во исто време, сопругата на Чарлс, Камила, повеќе нема да ја носи титулата сопруга-кралица, туку само кралица.

За разлика од крунисувањето на Елизабета во 1953 година, кога имаше околу 8.000 гости, оваа церемонија беше нешто поскромна – во Вестминстерската опатија имаше околу 2.000 гости, меѓу нив имаше државници, претставници на верски заедници, актери, пејачи и други познати личности, како и Џил Бајден, сопруга на американскиот претседател Џозеф Бајден и Олена Зеленски, сопруга на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Во времето на крунисувањето на Елизабета, Чарлс бил само дете.

Во изминатите 900 години крунисувањата се одржуваа во Вестминстерската опатија – Вилијам Освојувачот беше првиот монарх што беше крунисан таму, а Чарлс е четириесеттиот.

Откако се заколна во Англиканската црква, на кралот му беше даден блескав златен капут да го носи – наречен Супертуника.

Тој седна на столчето за крунисување, познато и како столот на Свети Едвард или столот на кралот Едвард, за кој се верува дека е најстарото парче мебел во Велика Британија и се користело за крунисување на вкупно 26 монарси.

За време на овој дел од церемонијата, грчкиот хор пееше во знак на почит на таткото на кралот.

На кралот потоа му беше даден меч со скапоцени камења, а архиепископот од Кентербери му рекол да го користи за „правда, да престане беззаконието, да ја заштити Светата Божја црква и сите луѓе со добра волја“.

Со неговото официјално назначување за крал, Чарлс стана и шеф на Комонвелтот, асоцијација од 56 независни земји и 2,4 милијарди луѓе.

За 14 од овие земји, како и за Велика Британија, кралот е шеф на државата.

Овие земји, познати како царства на Комонвелтот, се: Австралија, Антигва и Барбуда, Бахамите, Белизе, Канада, Гренада, Јамајка, Папуа Нова Гвинеја, Свети Кристофер и Невис, Света Луција, Свети Винсент и Гренадини, Нов Зеланд, Соломонските Острови, Тувалу .

Во последните години кралското семејство го тресат различни внатрешни проблеми, пред се врската помеѓу принцот Хари, помладиот син на Чарлс, и остатокот од семејството.

Односите меѓу Хари и другите во семејството, пред се неговиот брат Вилијам, се нарушени поради Меган Маркл, сопругата на Хари.

За Хари денеска, за време на церемонијата и на познатиот балкон на Бакингемската палата, немаше формална улога.

Тој се повлече од кралското семејство, односно од сите должности во 2020 година. Неговата сопруга Меган Маркл не стигнала ни во Лондон.

За разлика од неговиот брат, принцот Вилијам, Хари не носеше униформа.

Неколку месеци пред крунисувањето на неговиот татко, Хари ја објави книгата „Резерва“, во која објави низа тврдења и обвинувања против сопственото семејство.

Меѓу другото, тој напиша дека тој и Вилијам, по трагичната смрт на нивната мајка, принцезата Дијана, го молеле нивниот татко да не се ожени со Камила.

Тој напишал и дека татко му не го прегрнал кога Дијана загинала во сообраќајна несреќа во Париз, а поради Меган Маркл се степал со својот брат.

Принцот Хари изгледаше опуштено додека пристигнуваше во опатијата и разговараше со принцезата Беатрис и другите роднини.

Се верува дека ова е првпат да го види своето семејство по објавувањето на неговите контроверзни мемоари.

Тој пристигна во Лондон во петокот, но наводно ќе се врати во Америка, каде што сега живее, веднаш по церемонијата на крунисувањето за да присуствува на роденденот на неговиот син Арчи.

Претходна вестПриведени двајца ловџии, едниот фатен при незаконит лов
Следна вестВо Кичево фатен дилер на дрога