Левица: Партнерот на Мицкоски – Африм Гаши одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши, одби амандман од пратеник на Левица со образложение дека е неуреден, затоа што во него не пишува „Северна“. Амандманот се однесуваше на измените во ЗОРОДУ, поднесени од страна на Христијан Мицкоски, информираат од Левица.

-Претходно постоеше пракса во која пратениците на Левица заедно со пратениците на ДПМНЕ при поднесувањето на амандмани го избегнуваа наметнатото име „Северна“, сè додека, тогашниот спикер – Џафери не почна противделовнички да ги фрла амандманите во корпа. Тогаш ДПМНЕ најави дека од позиција на власт, документите во Собранието ќе бидат прифатени со името Република Македонија, но тоа не се случи, потенцираат од партијата.

Потсетуваат дека Левица понуди бланко поддршка на ДПМНЕ при изборот на собраниски спикер, токму поради вакви причини, каде ќе можат да се заштитат интересите на Македонија.

-ДПМНЕ ја одби можноста со гласовите од Левица да избере собраниски спикер кој во собраниските процедури ќе го почитува името на државата и одлучи т.н. „Тиранска платформа“ да ја замени со ,,Косовска платформа“ и продолжување на процесот за севернизација на Македонија, избирајќи спикер којшто има балистички убедувања, се нагласува во нивната реакција.

Претходна вестМаж ги нападнал сопругата, синот и мајка си
Следна вестГрад Скопје: Со новите специјално адаптирани моторни возила до полесно движење на децата и лицата со попреченост