„Левица“ поднесе кривична пријава против Африм Гаши

Пратениците на „Левица“ поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на македонското Собрание Африм Гаши, заради основано сомневање за сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“ – казниво по чл. 353-в од Кривичниот законик, со запретена затворска казна до три години.

-Оваа прва пријава против актуелниот собраниски спикер е поднесена поради пропуштање службено дејствие и свесно и злонамерно несовесно и противзаконито постапување во случајот со неодземањето на мандатот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ – поради уставна инкомпатибилност и неспојливост на функциите „премиер“ и „пратеник“, се вели во партиското соопштение.

„Левица“ наведува дека Гаши, согласно императивни одредби од дури четири важечки закони и од Деловникот на Собранието, бил должен да ја констатира состојбата на судир на интереси и кумулација на функции кај Џафери и да го дополни Дневниот ред на првата наредна собраниска пленарна седница.

-Но, истиот одбил да го стори тоа што му било изрична обврска и покрај поднесеното писмено барање од страна на пратеничката група на Левица, како и покрај јавните укажувања на Државната комисија за спречување на корупцијата. Ја известуваме јавноста дека правниот тим на „Левица“ и во иднина будно ќе ја следи законитоста во работењето на новиот собраниски спикер и соодветно ќе реагира на секое противзаконито постапување или непостапување, велат од партијата.

Претходна вестЈаневска: Планираме историја, географија, граѓанско образование и други предмети повторно да се изучуваат како одделни предмети
Следна вест„Лајка“:Напуштањето домашни миленици е суровост и злоупотреба