Македонската царина заплени минибус во кој е откриен бункер за криење стока

Специјални бункери во вентилациониот систем на минибус со албански регистарски таблички направени со цел криење стока се откриени по контрола на возилото во кое се вршело вонреден превоз на патници на релација Тирана – Брисел. Притоа специјално направените бункери наменети за криење стока, во обид да се прикријат истите, биле покриени со тапацир.

Случајот е откриен на влез на граничниот премин Табановце од страна на царински инспектори од мобилниот тим од Секторот за контрола и истраги, кои ја извршија контролата на минибусот.

– По поднесена пријава до надлежниот суд, истиот донесе одлука за одземање на возилото, а изречена е и глоба за возачот на возилото заради прекршување на член 263 став 7 и член 269 став 2 од Царинскиот закон. Царинска управа и натаму во рамките на своите надлежности делува во насока на заштита на финансиските интереси на државата и заштита на безбедноста и здравјето на граѓаните, се вели во соопштението на Царината.

Ова е втор случај во една недела на заплена на возило специјално конструирано, адаптирано и прилагодено со цел криење стока.

 

Претходна вестДивите депонии по Скопје никако да исчезнат
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Ќе го спречиме обидот на СДС и ДУИ да ослободат од затвор дилери со дрога и криминалци