Малолетник во Тетово, се обидел да украде автомобил

Вчера (16 октомври) околу 20 часот и 30 минути на улица „133“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово лишиле од слобода малолетник од Тетово. Тој бил затекнат при обид да одземе патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, при што оштетил и друго возило со тетовски ознаки, паркирано во близина. Подоцна, кај малолетникот било пронајдено патничкото возило „опел астра“ со тетовски ознаки, кое вчера (16 октомври) беше пријавено за одземено на улица „Борис Кидрич“ во Тетово.

– Пронајденото возило му е вратено на сопственикот М.И.(63) од Тетово, а малолетникот е задржан во Полициската станица Тетово, информираат од МВР.

Инаку, претходно во 13 часот и 35 минути малолетникот бил пријавен од неговата 44-годишна мајка дека се оддалечил од дома.

Претходна вестПрв ден залади и Скопје е 17-ти најзагаден град во светот, се мисли ли на зимското загадување на воздухот?
Следна вестДокументарецот за македонското село Слоештица на уметнички фестивал во Јапонија