Маж се обидел да ја убие вонбрачната партнерка, ја стигнал пред врата и и нанел повеќе убоди со нож

Маж се обидел да ја убие својата вонбрачна партнерка со неколку убоди од нож. Поточно по вербална расправија и закана откако жената почнала да бега, осомничениот ја стигнал пред влезната врата на нивниот дом и и нанел повеќе убоди со ножот во пределот на грбот и вратот.

– Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик.

На 15 ноември, осомничениот при вршење семејно насилство, се обидел да ја лиши од живот неговата вонбрачна партнерка. По кратка вербална расправија, тој зел нож со кој и се заканил дека ќе ја убие. На тоа, оштетената заедно со детето тргнала да бега кон домот на нејзините родители во близина, но осомничениот ја стигнал пред влезната врата на нивниот дом и и нанел повеќе убоди со ножот во пределот на грбот и вратот.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците и можност да го повтори или да го доврши обиденото кривично дело, информираат од Обвинителството.

Претходна вестАпасиев: СДС-ДУИ се подеструктивни за едно општество дури и од војна
Следна вестВо Гостивар одбележани 100 години од раѓањето на херојот Чеде Филиповски – Даме: Имаше неизмерна храброст за јуришање во сите борби