Мицкоски: Случајот со пратеникот Петрушевски ќе го истераме до крај сѐ додека нестручниот судија не биде разрешен

Во Македонија се случи опозициски пратеник да биде осуден за изречен став на собраниската говорница. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска истакна дека судија што ја изрекол оваа казна е добар пријател со пратеникот кој се чувствува дека бил навреден. Инаку, осуден е пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Бране Петрушевски.

-Да, станува збор за пратеникот Бране Петрушевски, многу едноставна работата, неговиот колега, кој се чувствува дека бил навреден, е добар судија со судијата што ја изрекува оваа казн,а претпоставувам и тој наредува, овој испорачува без притоа да се води сметка за Уставот, за имунитетот, пресудите во Стразбур од Судот за човекови права и така натаму, рече Мицкоски, пренесува Макфакс.

Претседателот Мицкоски во врска со случајот со пратеникот Петрушевски порача дека ВМРО-ДПМНЕ оваа работа ќе ја истера до крај, односно сѐ додека овој судија не биде разрешен.

-Како ВМРО-ДПМНЕ, овој процес ќе го истераме до крај сѐ додека овој нестручен судија не биде разрешен. Зошто ова го кажувам? Затоа што ако тој носи ваква нестручна, антиуставна и антимеѓународно правна пресуда, тогаш можете да замислете уште колку нарачки може да добие по нечија наредба и колку нарачки може тој да досуди, додаде Мицкоски.

Претходна вестРасадник добива нов паркинг за 130 возила
Следна вестИсланд на работ на пукање, голема вулканска ерупција му се заканува на островот