МНР: Македонската државјанка која загина во сообраќајка кај Солун имала 29 години

Македонска државјанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот Егнатиа во правец кон Солун имала 29 години, информираат од Министерството за надворешни работи.

-На автопатот Егнатиа, во Република Грција, се случила тешка сообраќајна несреќа, во која за жал, М.Н. (1995), државјанка на Република Северна Македонија го изгуби животот, велат од МНР.

Претставниците на Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун, кои од времето на настанатата трагедија биле во контакт со блиски на жртвата, остануваат на располагање за асистенција во врска со преносот на останките на починатата во земјата.

-Воедно, информираме дека засегнати се и три наши државјанки, сопатници на починатата, А.К (2000) и М.Р (2000), кои добиле тешки повреди и И.Ј (1999) која не е повредена, при што две се хоспитализирани, се наведува во соопштението од МНР.

Генералниот конзулат, како што посочуваат од МНР, останува во постојана комуникација со надлежните институции и на располагање на повредените наши државјанки и нивните семејства при евентуална потреба за помош, до нивното враќање дома

 

Претходна вестМу барале 80.000 евра, па му го запалиле возилото
Следна вестСкопско лето: Концерт на Јана Каевска, Ивона Базгалоска и Ана Трсунова