МВР: Се преземаат мерки за расчистување на случајот со отстранувањето на македонското знаме од Кораб   

Во врска со видеото објавено на социјалните мрежи каде од страна на едно лице на Кораб е симнато македонското знаме и е поставено знаме на Република Албанија, Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека по преземени мерки од страна на Одделот за компјутерски криминал утврдено е дека се работи за лице кое не е државјанин на Северна Македонија.

-Се преземаат дополнителни мерки за расчистување на случајот, за што јавноста ќе биде соодветно известена, информира МВР.

Претходно, на Фејсбук профилот на албанскиот државјанин, Изет Шулку, сопственик на ресторан, беше објавено дека го отстранил македонското знаме од врвот Голем Кораб и поставил албанско знаме.

Во објавеното видео на неговиот Фејсбук профил, тој вели дека „македонското знаме не припаѓа на албанските територии, туку само албанското знаме“ и на крај силно извикува Албанија.

Претходна вестМинистерот за спорт Борко Ристовски пушти во употреба ново спортско игралиште во Василево
Следна вестПроменливо облачно, наместа нестабилно со дожд и грмежи