МВР со апел: Зачестена појава на фишинг напади, граѓаните да не ги споделуваат личните податоци со непознати лица

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност на Министерството за внатрешни работи периодов констатираше зачестена појава на така наречени фишинг напади врз граѓаните, со цел неовластено прибавување на лични податоци од нив, минформираат од ресорното министерство. Фишинг нападот, како што појаснуваат, е обид за измама на корисниците преку испраќање на лажна порака која изгледа како вистинска.

– Фишинг нападите имаат за цел да го измамат примачот на пораката и да го наведат да ги открие своите лични податоци, да посети лажна веб страна или да отвори додаток (прилог) прикачен на пораката кој е заразен со вирус. Обидите за фишинг обично доаѓаат преку електронска пошта, но и од социјални мрежи, преку текстуална СМС порака или со телефонски повик, се истакнува во соопшетнието на МВР.

Оттаму, Министерството за внатрешни работи со цел заштита на граѓаните, на нивните лични податоци и можните злоупотреби и последиците што можат да произлезат, апелира до граѓаните за посебна внимателност при добивање на ваквите пораки, да не наседнуваат на измами од ваков тип и нивните лични податоци да не ги споделуваат и разменуваат со непознати лица, како и со лица на кои не може да им се утврди вистинскиот идентитет, со цел спречување на нивна понатамошна злоупотреба.

Претходна вестСо авионскиот лет од Тел Авив пристигнаа Македонците од Израел
Следна вест„Јунајтед Груп“ силно ги отфрла неоснованите наводи во врска со нејзиниот бизнис во Македонија