На Железницата никако да и тргне: Локомотивата за Битола никако да се поправи, мостот на Црна река ќе се прави два месеца…

Проблеми и пречки за одвивање на веќе редуцираниот железнички сообраќај во земјава никако да се решат. Единствениот возот на релација Скопје – Битола и обратно и натаму не сообраќа поради дефектот на влечната локомотива.

Локомотивата е расипана од минатиот понеделник, а кога по три дена штрајк, овој како и останитете возови, требаше повторно да сообраќаат, се расипа локомативата, информираат од „Македонски железници“.

Оттаму за МИА информираат дека забрзано се работи на оспособување на локомотивата и очекуваат повторно да биде пуштена во сообраќај оваа среда или четврток.

Од друга страна, поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река на линијата Гевгелија-Велес помеѓу железничките станици Кукуричани-Градско во близина на Стоби железничкиот сообраќај на овој патен правец целосно е во прекин од вторникот попладне од 15:25 часот и патнички и товарен се одвива со префрлање на патниците од воз на автобус.

Како што информираат за МИА од МЖ инфраструктура, по анализата од професорите на Градежниот факултет во Скопје најавено е неделава да почне санацијата на столбот, а чија санација според стручњаците треба да биде околу два месеци.

– Воедно стручњаците предлагаат и да се гради нов железен мост на Црна река погоре од постоечкиот, но за овој проект финансиски средства треба да одобри Владата, потенцираат од МЖ инфраструра.

Претходна вестMалолетник возел без возачка, полицијата го уапсила
Следна вестТригодишно дете смртно го застрела својот помал брат, пронашол пиштол во чантата на мајка си