Нетанјаху: Борбата на Израел против Хамас може да биде долга војна

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по средбата со францускиот лидер Емануел Макрон изјави дека уништувањето на Хамас е крајната цел на војната и во исто време го предупреди Хезболах да не се вклучува во конфликтот, пренесоа израелските медиуми. Нетанјаху, исто така, посочи дека борбата на неговата земја против Хамас „може да биде долга војна“.

Говорејќи на прес-конференција во Ерусалим заедно со францускиот претседател Емануел Макрон, Нетанјаху ја истакна потребата да се победи Хамас или „сите ќе изгубиме“.

Нетанјаху предупреди дека Хамас ќе претставува закана и за Европа и нагласи дека Хезболах „ќе зажали“ доколку влезе во конфликтот.

-Се надевам дека ќе го слушнат нашето предупредување. Ќе претрпат страшни последици, нагласи тој.

Според него, Израел прави се што е потребно за да го уништи Хамас во Газа.

 

Претходна вестНа 40 локации од утре започнува вакцинацијата против сезонски грип
Следна вестГолема полициска акција во Битола, приведени 11 лица, пронајдена дрога