Нови именувања: Синиша Стојаноски ќе раководи со ГОБ „8-ми Септември“, Марија Андоновска во ИЈЗ

Уште две здравствени установи добија нови директори. На местото на досегашниот директор Христијан Костов на Градската општа болница „8-ми Септември“, доаѓа доктор Синиша Стојаноски.

Стојаноски е Доцент на Институтот за Патолошка физиологија и Нуклеарна медицина, а во моментот е пратеник во Собранието.

Со институтот за јавно здравје ќе раководи Марија Андоновска. Андоновска по професија е дипломиран стоматолог. Таа работи на Универзитетскиот стоматолошки клинички центар во Скопје и е асистентка на Катедрата за болести за забите и ендодонтот.

Андоновска била пратеничка во македонскиот парламент, а во моментот е советник во Советот на Град Скопје.

Претходна вестМВР: 223 возачи казнети за брзо возење, осуммина возеле над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина
Следна вестГодинашната средна оценка на матура е 3,25