Од ноќеска на полноќ само мазутот поскапува

Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,55 отсто денеска донесе Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад.

Од ноќеска на полноќе малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,164 ден/кг и изнесува 43,639 ден/кг.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менуваат.

Од 14.6.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 80,00 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 82,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е В) 71,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 70,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 43,639 (денари/килограм).

Претходна вест17-годишен Германец живее две години во возови, пропатувал 650 илјади километри
Следна вестОсмани: Двете страни ја имаат исполнето суштината на Преспанскиот договор