Одрон на земја усмрти работник при ископ на канализација

Затрупување со поголемо количество земја при ископот на канализација е причината за загинувањето на градежен работник во селото Бела Црква, во општина Кривогаштани.

– Денеска при ископ на канализациона мрежа во селото Бела Црква (Општина Кривогаштани) животот го загубил 63-годишен работник. Тој бил ангажиран за вршење на работи од фирма од струшкото село Велешта. Од полицијата известија дека работникот бил затрупан од одрон на поголемо количество земја и починал на лице место – се вели во соопштението од Јавното обвинителство.

Јавниот обвинител издал наредби за обезбедување на траги и предмети кои можат да послужат како доказ и наредил да се изврши обдукција на телото на починатиот.

Претходна вестМицкоски со пратеници ќе оди кај Пендаровски за да види врз основа на што го додели мандатот на Заев
Следна вестСкопски пожарникари извадија безживотно тело на жена од Пчиња