Осуденик до смрт претепал друг осуденик во затворот во Идризово

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот, осуденик на издржување казна затвор во КПУ Затвор Идризово – Скопје, на 31 мај тешко телесно повредил друг осуденик. Физички го нападнал во затворот со тупаници и со клоци, а од нанесените тешки повреди оштетениот починал на 22 јуни.

-Бидејќи постојат околности кои укажуваат дека осомничениот ќе ја попречува кривичната постапка со влијание врз сведоците и опасност да го повтори делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор, соопшти Јавното обвинителство.

Претходна вестПисонеро: Жалиме за неупотребата на уставното име од политичкото раководство на Северна Македонија
Следна вестПретпладне сончево и топло, попладне услови за локално невреме