Пентагон распоредува 2.000 американски војници за поддршка на Израел

Пентагон планира да распореди околу 2.000 војници за поддршка на Израел во неговата војна против Хамас, објави „Волстрит џурнл“ повикувајќи се на неименувани американски претставници. Американските војници нема да учествуваат во борбени мисии туку ќе имаат советодавна улога или ќе учествуваат во мисии за медицинска поддршка.

Весникот посочува дека не е предвидено распоредување на пешадија.

Претходна вестСтудентски отпор до функционерите: Ајде да го замениме нашиот сув и бајат леб за вашите оброци
Следна вестСкопјанец во товарно возило „натоварил“ 63 мигранти