Почина мажот што се самозапали пред зградата на хрватската влада

Почина мажот кој се полеа со бензин и самозапали на плоштадот пред зградата на хрватската влада во Загреб, пренесуваат хрватските медиуми.

Претходно, доктороте соопштија дека има изгореници од четврти степен.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изрази жалење за трагичниот инцидент.

-Не ги знаеме мотивите или нешто друго, не е наше да го коментираме тоа, изјави тој.

Хрватската радио-телевизија објави дека мажот бил згрижен на одделението за интензивна нега на Клиниката за трауматологија, но и покрај напорите на лекарите, тој починал вечерва околу 21 часот.

Претходна вестВремето денес сончево и многу топло со мала облачност
Следна вестБез струја дел од општина Карпош