Починаа 5 пациенти на возраст од 46, 49, 50, 63 и 82 години, новозаразени од вирусот се 119 лица

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19. Новозаразените се во овие градови:
ес 1, Битола 1, Охрид 1, Гостивар 6, Крива Паланка 1, Радовиш 1, Кочани 3, Пехчево 2, Берово 5, Делчево 6, Свети Николе 3 Кичево 3 и во Неготино 1 лице.
Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје (49г и 50г), пациентка од Тетово (46г), пациент од Куманово (63г) и еден пациент од Прилеп (82г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 297 оздравени пациенти
Досега во земјата се направени вкупно 142.158 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13914, бројката на оздравени пациенти е 10507, на починати е 578, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2829.
Претходна вестМакедонија и Србија со најмногу починати од вирусот меѓу земјите во регионот
Следна вестГи терале да работат набрзинка: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ја напуштија седницата на Советот