Починале 20 пациенти од вирусот, новозаразени се 106 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 761 тестирања, а регистрирани се 106 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-72, Куманово-4, Штип-2, Прилеп-5, Тетово-3, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-6, Струмица-5, Радовиш-1, Кочани-1, Берово-1, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 603 оздравени пациенти од: Скопје-230, Куманово-24, Дебар-5, Штип-18, Прилеп-51, Тетово-8, Струга-30, Велес-20, Битола-26, Охрид-54, Кавадарци-27, Гостивар-14, Гевгелија-11, Струмица-8, Радовиш-8, Кочани-10, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-7, Берово-4, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-4, Кичево-7, Ресен-3 и Неготино-20.

Починати се 20 лица, четири пациенти од Скопје (85, 63, 86 и 77г), еден од Куманово (65г), еден од Дебар (68г), двајца пациенти од Прилеп (75 и 81г), двајца од Битола (84 и 69г), еден од Охрид (55г), еден од Кавадарци (81г), тројца пациенти од Гостивар (55, 59 и 67г), еден од Крива Паланка (82г), еден од Крушево (49г), еден од Валандово (64г) и двајца од Неготино (66 и 80г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84129, бројката на оздравени пациенти е 63532, на починати е 2550, а бројот на активни случаи изнесува 18047. Од вчерашната статистика се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36375, активни 10757
• Куманово 4775, активни 473
• Дебар 641, активни 114
• Штип 3316, активни 208
• Прилеп 4261, активни 462
• Тетово 4788, активни 810
• Струга 2062, активни 296
• Велес 2780, активни 443
• Битола 3053, активни 485
• Охрид 2468, активни 463
• Кавадарци 2163, активни 487
• Гостивар 3402, активни 506
• Гевгелија 1177, активни 266 (80 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 202 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2326, активни 588
• Крива Паланка 635, активни 121
• Радовиш 626, активни 99
• Крушево 167, активни 73
• Кочани 1609, активни 193
• Пробиштип 450, активни 35
• Демир Хисар 237, активни 35
• Македонски Брод 220, активни 23
• Пехчево 156, активни 25
• Берово 503, активни 46
• Валандово 313, активни 50
• Виница 448, активни 60
• Делчево 671, активни 206 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 12
• Свети Николе 1043, активни 82
• Кичево 1578, активни 203
• Ресен 654, активни 140
• Неготино 1039, активни 286 (165 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 761 теста се преку: ИЈЗ-172, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-0, Биотек-15, МАНУ -54, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -274, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-0, ГАК-30, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -61, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 405.108 тестирања на Ковид -19.

Претходна вестНа инфективните одделенија во земјата се лекуваат 911 пациенти
Следна вестАеродромци со порака: Ветувате зеленило, никнуваат згради- не не залажувајте!