Полицијата уапси крушевчанец заради грабежот на филијалата на Уни банка

Приведено е едно лице осомничено за вчерашниот вооружен грабеж на филијалата на Уни банка во Крушево, информира денеска полицијата. Според информациите, станува збор за 51-годишниот Т.С. од Крушево во чиј дом денеска по наредба на судија на претходна постапка од Основен суд Прилеп бил извршен претрес.

Осомничениот со пиштол и маска влегол во експозитурата на банката вчера околу 16 часот кога немало многу клиенти. Откако им се заканал на тројцата вработените одзел пари во вредност од околу 25 илјади евра, а вработените ги заклучил во помошна канцеларија и избегал по споредна улица покрај банката до излезот на градот.

Уни банка денеска соопшти дека во овој немил настан, нема повредени и вработените биле безбедни и во добра состојба.

 Средствата на нашите клиенти се сигурни, бидејќи Банката има осигурување на целиот свој имот и средства. Паралелно, работиме со истражните органи на утврдување на висината од направената штета, за што ќе ја известиме јавноста дополнително, се наведува во соопштението.

Претходна вестУтре нови протести против поскапувањето на струјата, најавена блокада на две раскрсници во Скопје
Следна вестПолицијата го бара советникот од ДУИ Нефи Усени и брат му за да ги стави во притвор