Приведен арачиновец поради закани кон вработени во интернет портал

31-годишен арачиновец е приведен синоќа бидејќи е осомничен дека по електорнски пат испратил закани кон вработени во интернет портал поради објавен текст информираше Министерството за внатрешни работи.

„На 02.12.2022 во 22.40 часот во Скопје, полициски службеници од Одделение за насилен криминал, Единица за насилен криминал при СВР Скопје во Полициската станица Кисела Вода го лишиле од слобода Ш.М.(31) од с.Арачиново, скопско. Тој се сомничи дека на 01.12.2022 по електронски пат испратил порака со заканувачка содржина кон вработени во новинска агенција – интернет портал, поради претходно објавен текст“, се наведува во соопштението од МВР.

Во службен разговор во полициска станица тој го признал делото. Во координација со Јавен обвинител, по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.