Променливо облачно со кратки сончеви периоди

На подрачјето на Македонија денеска претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност, а попладне променливо облачно со кратки сончеви периоди. Кон крајот на денот најпрвин во западните, а во текот на ноќта и во југоисточните делови ќе има повремен дожд. Претпладне ќе дува слаб до умерен јужен ветер кој во попладневните и во вечерните часови вдолж Повардарието ќе засилува.

Утринската температура ќе се движи од – 1 до 5 степени, а дневната од 1 до 16 степени.

Во Скопје претпладне со појава на магла или ниска облачност, а во текот на денот променливо облачно со слаб променлив ветер.

Температурата изутринава изнесуваше 2, а преку ден ќе достигне 12 степени.

 

Претходна вестМакедонија одигра нерешено со Англија
Следна вестДенеска е Св. архангел Михаил – празник на војводата на сите ангели