Путин: Неопходно е создавањето на „независна суверена“ палестинска држава

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека конфликтот меѓу Израел и Газа го покажува „неуспехот“ на блискоисточната политика на Вашингтон. Според него, „неопходно“ е создавањето „независна суверена палестинска држава“.

– Мислам дека многу луѓе би се согласиле со мене дека тоа е јасен пример за неуспехот на американската политика на Блискиот Исток, рече Путин за време на средбата со ирачкиот премиер Мохамед Шија ал-Судани во Москва.

Претходна вестПрво сведочење во Анкетната комисија за „Онкологија“: Екс-министерот Беким Сали барал оставка од Нино Васев
Следна вестМакедонски државјанин со српски пасош уапсен во Албанија, баран за убиство