Реформистот Масуд Пезешкијан е новиот претседател на Иран

Реформистичкиот кандидат Масуд Пезешкијан победи на претседателските избори во Иран, соопшти изборната власт на земјата во саботата, победувајќи го неговиот ривал во клучното гласање во услови на зголемени тензии и на домашен и на меѓународен план.

Од 30,5 милиони преброени гласови во вториот круг од петокот, Пезешкијан освои повеќе од 16,3 милиони, надминувајќи го ултраконзервативниот Саид Џалили, кој освои повеќе од 13,5 милиони, според државната Прес ТВ. Одѕивот на гласачите бил 49,8 отсто, објави Прес ТВ.

Пезешкијан беше избран во вториот круг на гласање, откако обезбеди најголем број гласачки ливчиња во првиот круг, пред Џалили. Во првиот круг беше забележан најмал одѕив на претседателските избори од формирањето на Исламската Република во 1979 година.

Предвремените избори што го доведоа на власт се одржаа откако претседателот Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа во мај во оддалечениот северозапад на Иран, заедно со министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан и други официјални лица. Пратеникот беше единствениот реформски кандидат кој се натпреваруваше за највисокото избрано место во земјата, откако на десетици други кандидати им беше забрането да се кандидираат.

По победата, Пезешкијан апелираше за единство и поддршка од сограѓаните Иранци во изјава објавена на X.

-Почитуван народе на Иран, изборите завршија и ова е само почеток на нашата поддршка/работа. Тешкиот пат пред нас нема да биде трасиран освен со вашата поддршка, емпатија и доверба. Ви ја подавам раката и се колнам во моето достоинство дека нема да ве оставам сами на овој пат. Не ме оставајте сам, напиша тој.

Претходна вестВо МКЦ ќе се одржи Саем на универзитети, учествуваат повеќе од 20 факултети
Следна вестСДСМ: Минималната плата мора да продолжи да расте, го поддржуваме ССМ во барањата