Регистрирани 190 новозаболени од коронавирус, а починаа 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:
Направени се 2.636 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 93, Куманово – 25, Прилеп – 13, Битола – 12, Кратово – 7, Кавадарци и Демир Хисар – по 5, Тетово и Крива Паланка – по 4, Велес, Охрид, Струга и Свети Николе – по 3, Струмица, Кичево и Гевгелија – по 2, Штип, Кочани, Ресен и Радовиш – по 1 .
Регистрирани сe 293 оздравени пациенти од: Скопје – 138 , Куманово – 23, Штип – 19, Битола – 15, Кавадарци – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 11, Кочани – 9, Прилеп – 8, Велес и Кичево – по 7, Ресен – 6, Гевгелија и Берово – по 4, Радовиш и Гостивар – по 3, Кратово, Неготино и Пробиштип – по 2, Демир Хисар, Струмица, Валандово и Демир Капија – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа починале 10 лица: 2 починати лица од Скопје ( 78г, и 83г), по едно починато лице од Штип (56г), Кавадарци (81г), Кичево (76г), Прилеп (52г), Крива Паланка (76г), Кочани (83г), Охрид (63г) и Струга (78г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направени се 2.636 тестови преку: ИЈЗ-38, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-40, ЦЈЗ Тетово–33, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-131, Биотек-152, Систина-46, лабораторија Лаор-156, Синлаб-27, Ремедика-0, Плодност–47, Генеа-12, Никоб лаб-291, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-28, Ројал Медика –18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.341.

Досега во земјата се направени вкупно 1.299.826 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 192.478 бројката на оздравени пациенти е 173.625, на починати е 6.704, а бројот на активни случаи изнесува 12.149.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 83810, Активни 5563
Куманово 11500, Активни 1018
Тетово 10829, Активни 910
Прилеп 9083, Активни 313
Гостивар 7958, Активни 454
Битола 7112, Активни 265
Велес 6266, Активни 352
Охрид 5982, Активни 585
Кавадарци 5948, Активни 231
Струмица 5745, Активни 274
Штип 5753, Активни 232
Кичево 3984, Активни 409
Струга 3793, Активни 382
Кочани 3278, Активни 165
Гевгелија 2421, Активни 88
Неготино 2319, Активни 37
Свети Николе 1902, Активни 110
Ресен 1538, Активни 82
Радовиш 1525, Активни 89
Дебар 1449, Активни 107
Крива Паланка 1441, Активни 95
Берово 1209, Активни 21
Делчево 1124, Активни 69
Виница 1035, Активни 51
Пробиштип 916, Активни 34
Валандово 819, Активни 24
Кратово 577, Активни 61
Богданци 551, Активни 17
Крушево 529, Активни 22
Македонски Брод 472, Активни 29
Демир Хисар 445, Активни 30
Демир Капија 411, Активни 5
Пехчево 313, Активни 3
Македонска Каменица 301, Активни 21
Дојран 140, Активни 1

Претходна вестУбава маратонска атмосфера, македонска доминација и рекорди…
Следна вестСкопјанец паднал од кров на куќа и починал на лице место