Регистрирани неколку земјотреси во тетовско-гостиварскиот регион

Повеќе помали земјотреси вчера попладне се почувствувани во тетовско-гостиварскиот регион.

По силното невреме со пороен дожд, град и грмежи кое ја зафати Македонија вчера, а кое поголеми штети и поплави предизвика во овој регион европскиот сеизмолошки центар евидентира најмалку четири потреси со јачина од 2,2 до 2,7 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот како што се наведува е помеѓу двата града.