Рекордна 400-та недела, Ѓоковиќ на врвот на АТП листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја започна својата рекордна 400-та недела на врвот на АТП-листата, повеќе од 12 години откако првпат се искачи на врвот. Ѓоковиќ во голем стил ја прослави својата 400-та недела на врвот на АТП ранг-листата, обезбедувајќи го рекордниот осми број еден на крајот на годината и освојувајќи ја рекордната седма финална титула на Мастерсот победувајќи го Јаник Синер во финалето во Торино.

– Тоа е прилично добро достигнување, 400 недели на првото место. Тоа никогаш не било направено во историјата. Некој сигурно ќе го собори тој рекорд на крајот, но се надевам дека ќе остане уште долго, изјави Ѓоковиќ.

Во февруари Ѓоковиќ го собори рекордот на Стефан Граф од 377 недели на првото место и стана најдобар на сите времиња во машка и женска конкуренција. Претходно, во 2021 година, тој ја надмина бројката од 310 недели на врвот на тенисерот Роџер Федерер.

Иако поседува голем број рекорди, српскиот тенисер ќе има што да „брка“ и во 2024 година, пренесува „Бета“.

Него го делат само два трофеи од 100 титули во кариерата, а со 1.086 победи на своето конто, веројатно ќе стане само третиот тенисер во историјата кој надминал 1.100 победи, придружувајќи им се на Џими Конорс и Федерер. Секако, ќе се обиде да го подобри својот рекорд од 24 Грен слем титули и 40 Мастерс трофеи.

На конечната АТП листа за 2023 година, Ѓоковиќ има 11.245 бодови, што е за 2.390 повеќе од второпласираниот Шпанец Карлос Алкараз.

Помеѓу првите десет немаше промени, па зад водечкиот двоец се Данил Медведев, Јаник Синер, Андреј Рублев, Стефанос Циципас, Александар Зверев, Холгер Руне, Хуберт Хуркач и Тејлор Фриц.

Кога станува збор за другите српски тенисери, Ласло Џере е на 33 место, Душан Лајовиќ 46, Миомир Кечмановиќ е на 55. позиција, додека Хамад Меѓедовиќ е 111. тенисер во светот.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: ЈО веднаш да покрене истрага за случајот „Диво месо“
Следна вестСДСМ: Стартува најголемиот енергетски проект „Чебрен“