Рекордни 71,1 милиони внатрешно рaселени лица

Бројот на внатрешно раселени лица достигна рекордни 71,1 милиони ширум светот минатата година поради конфликтите како што се војната во Украина и климатските катастрофи како што се монсунските поплави во Пакистан, покажаа податоците објавени во четвртокот. Центарот за мониторинг на внатрешно раселување (IDMC) со седиште во Женева соопшти дека бројот покажал зголемување од 20 отсто во споредба со 2021 година, со невиден број луѓе кои бегаат во потрага по безбедност и засолниште.

Речиси три четвртини од раселените луѓе во светот живеат во 10 земји, вклучувајќи ги Сирија, Авганистан, Демократска Република Конго, Украина и Судан. Поради војната во Украина, речиси 17 милиони луѓе ги напуштиле своите домови минатата година.

– Конфликтите и насилството поттикнаа 28,3 милиони внатрешни раселувања ширум светот, што е три пати повеќе од годишниот просек од изминатата деценија, се вели во извештајот. Но, повеќето од раселените луѓе ги напуштија своите домови минатата година поради катастрофи како што се поплави, суши и лизгање на земјиштето.

Претходна вестГо истепале, па му го украле автомобилот во скопско Визбегово
Следна вестПукање во фабриката на Мерцедес во Германија: Едно лице загина