Руте е назначен за нов генерален секретар на НАТО

NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets with the Prime Minister of the Netherlands, Mark Rutte

Северноатлантскиот совет денеска одлучи да го назначи холандскиот премиер Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО, наследувајќи го Јенс Столтенберг, објави денеска НАТО.

На интернет страницата на Алијансата се наведува дека Руте ќе ги преземе функциите како генерален секретар од 1 октомври 2024 година, кога мандатот на Столтенберг истекува по десет години на чело на Алијансата.

ФОТО: НАТО

Претходна вестКривична за 5 лица, со тврди предмети нападнале скопјанец пред Клиника
Следна вестМицкоски ја пријави имотната состојба: Куќа од 343 метри квадратни, девизен депозит, рачни часовници во вредност од 52.000 евра…