Само нерешено против Финска во Скопје

Пријателскиот меч помеѓу Македонија и Финска не привлече многу гледачи на „Тоше Проески“ во Скопје, а тие кои есенската вечер ја помина на стадион не беа разочарани барем од залагањето и играта на двете репрезентации, иако можевме и повеќе од само 1:1 реми.

Гостите имаа подобро прво полувреме од македонските репрезентативци и заслужено дојдоа во водство во 37. минута по еден брз контранапад по грешка во средниот ред на нашата репрезентација, а Оливер Антман немаше проблем да го совлада Столе Димитриевски.

Во второто полувреме, тимот на Благоја Милевски беше поактивен и поубедлив, за конечно, да дојдеме до израмнување во 75. минута, кога Џани Алиоски беше соборен во шестнаесетникот, а Енис Барди со фантастичен удар го надмудри голманот Џеси Јоронен. Финците беа опасни пред нашиот гол, и во 84. минута

Македонија ја очекува уште еден пријателски меч, против Азербејџан во недела, на денот на отварање на Светското првенство во Катар.