Санкционирани 160 прекршоци на мотоциклисти, 94 од нив не користеле заштитен шлем

Собраќајната полиција во тек на вчерашниот ден санционираше поголема група на лица кој управуваат мотоцикли. Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна безбедност, во координација со организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот на територијата на Република Северна Македонија на 05.08.2020, во периодот од 17.00 до 23.00 часот, спроведе републичка акциска контрола за откривање и санкционирање на прекршоци сторени од учесници во сообраќајот кои управуваат мотоцикли, информираат од МВР.

– Во текот на контролата се констатирани 160 прекршоци кај оваа категорија учесници во сообраќајот, односно 31 учесник управувале мотоцикл пред да се стекнат со право за управување (без возачка дозвола), седум учесници управувале со измината важност на регистрација на мотоциклот, пет учесници управувале со нерегистрирани мотоцикли, 94 учесници не користеле заштитен шлем (кацига), а констатирани се и 23 други прекршоци направени од страна на оваа категорија учесници во сообраќајот, соопштија од МВР.

 

Претходна вестОпштина Штип ги ослободи родителите да не ги плаќаат сметките за градинка за изминатите пет месеци
Следна вестСредба Мицкоски со Ахмети за ново парламентарно мнозинство