СДСМ: Ги зголемивме платите на наставниците за 55 отсто

СДСМ изминатите години на дело покажа како се вреднува одговорната работа на наставниците, со покачување на платите за 55 проценти, соопштија од оваа партија.

Според нив, платите на наставниците само во септември годинава се зголемени за 15 отсто. Од 2017 досега платите на наставниците се зголемени во повеќе наврати, за вкупно 55 отсто.

-Со покачени почетни плати, коефициент на сложеност и минат труд, платите на наставниците со искуство достигнуваат над 40.000 денари.

Се додава дека од оваа година наставниците добиваат и 10.000 денари К15, односно регрес за годишен одмор.

-Разликата меѓу СДСМ и ДПМНЕ е јасна и очигледна. СДСМ за 6 години ги покачи платите на наставниците за 55 отсто, а ДПМНЕ за 11 години за само 4 проценти, се наведува во соопштението.

Претходна вестПродолжениот викенд ги опушти скопските возачи: 252 казнети, 177 возеле пребрзо, 18 биле без дозвола…
Следна вестНовиот трговски центар среде Скопје го зголеми бројот на пешаците, како ќе се зголеми безбедноста?