Се чека само амин од Финансии за да 1.117 вработени со договор на дело во здравството добијат трајни вработувања

Завршено е аплицирањето за 1117 трајни вработувања во здравствените установи чија првична цел беше трајни вработувања да добијат лицата кои со години работат со договори на дело, изјави денеска министерот за здравство Фатмир Меџити. Тој додаде дека даваат максимални напори за вработувањат да станат реалност пред да се распишат изборите.

-Се изборивме пред Нова година за луѓето вработени на договор на дело. Беше веќе крајно време да добијат вработување. Вчера ми најавија дека целокупниот број од 1.117 апликации се завршени во јавните здравствени установи, поднесени се во Министерството за здравство. Сега ние треба да добиеме согласност од Финансии. Ние денес со невидена брзина ќе ги добиеме тие согласности од Министерството за финансии, од Министерството за информатичко општество и од Фондот за здравствено осигурување. Навистина макотрпно работиме и даваме крајни напори за тоа да биде реалност пред да се распишат изборите. Јас до крај ќе се изборам за ова да биде реалност, рече денес министерот Меџити по отворањето на Центарот за трансплантација на хематопоетски матични клетки на Универзитетската клиника за хематологија.

Тој признава дека пропусти се можни оти законот дозволува на огласите да се јават сите, не само лицата кои веќе работат со договор на дело.

-На прашањето дали ќе има пропусти кажав да, затоа што закон дозволува сите да конкурираат. Ова не е доволен овој број вработувања, ние знаеме дека со договор на дело се над 2.000 лица, но да ублажиме сега, да амортизираме. Не значи дека ќе сопреме тука, уште подинамично ќе продолжиме во наредниот период. Правиме максимални напори во рамки на законот да ги скратиме овие процедури, но тоа ќе видиме допрва како ќе оди. Тоа не зависи од мене. Тоа што зависеше од мене вие сте сведоци како се изборивме да го добиеме. Се надевам дека ќе ги завршиме пред да распишеме избори, рече министерот Меџити.

Владата со одлука минатиот месец одобри вработување на 1117 лица медицински и технички кадар во здравствените установи во земјава.

Претходна вест„Левица“ со кривична пријава му го честита заминувањето на Талат Џафери од спикерското столче
Следна вестУнгарија не брза со гласањето за прием на Шведска во НАТО