Се затресе почвата во Србија: земјотрес во Младеновац

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Младеновац во 14.40 часот.

Земјотресот се случил на длабочина од 2 километра.

Нема информација за штети во епицентралното подрачје.

Претходна вестХеликоптерот на МВР исфрли 48 тони вода врз пожарот на планината Серта
Следна вестВладата поради топлото време донесе препораки за ослободување од работа на неколку категории граѓани и забрана за физичка активност на отворено