Шаќири: Од јануари директорката на Државниот испитен центар ќе може да ги зголеми платите за 30 отсто

Од јануари директорката на Државен испитен центар ќе има простор да ги зголеми платите за 30 отсто, изјави денеска министерот за образование Јетон Шаќири. Во настапот на ТВ 24 тој беше прашан за начинот на којшто ќе се решава проблемот со штрајкот на вработените во ДИЦ кои бараат зголемување на платите, а со што во опасност се доведува одржувањето и на државната матура за средношколците.

-Не ми се допаѓа оваа ситуација со Државнииот испитен центар и условувањето со блокада на 500 наставници и директори кои треба да добијат лиценци, а условот е зголемување на платата. Веќе седум месеци дискутираме за овој проблем, а еве веќе од јануари ова може да биде надминато. Има нов колективен договор, нови одлуки на Министерството за финансии и нов начин на зголемување на платите. Од јануари директорката на ДИЦ ќе има простор да ги зголеми платите за 30 отсто. Мислам дека со тоа проблемот ќе се реши. Јас никогаш не велам дека не треба повисоки плати. Но, кога некој во јавноста сака да стане популарен и да блокира 500 наставници, тоа не е во ред, изјави Шаќири.

Вработените во ДИЦ бараат покачување на платите за 25 отсто и измена на посебниот колективен договор. Од 11 месецов тие решија да го продолжат повеќе месечниот штрајк, кој во месец мај беше прекинат за да биде спроведена државната матура.

Претходна вестМВР со превентивни активности – „Петарди НЕ, безбедност пред се”
Следна вестВојната е се поблиску до либанскиот фронт, Хезболах се закани со напади врз Израел