Шефот на ОН Гутереш: Светот ги изневери земјите во развој

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш вчера ги пофали напорите за поддршка на Глобалниот југ на меѓународната арена отворајќи го самитот на групата Г77 на земјите во развој и Кина со домаќинот Куба. Фокусот на самитот е на научниот и технолошкиот јаз меѓу богатите и сиромашните земји и неговото влијание врз развојот.

Гутереш рече дека поголема меѓународна еднаквост е клучна за градење консензус потребен за решавање на проблемите со климатските промени и нееднаквоста.

-Светот ги изневерува земјите во развој, рече тој, надевајќи се дека состанокот ќе го зајакне влијанието на учесниците врз низа прашања.

Тој ги повтори заговорниците за климатските промени кои долго апелираат на развиените земји, вклучително и најголемите загадувачи на стакленички гасови како САД, да платат за да ги ублажат климатските промени и да го намалат товарот на надворешниот долг.

Погодени од екстремни временски услови, пандемија, меѓународни тензии и економски тешкотии, земјите во развој бараат фер третман од развиените земји во однос на меѓународните финансии и споделувањето технологија.

Оваа година кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел ја предводи Г77, најголемата организација на ОН. Тој наведе статистички податоци кои покажуваат дека 84 милиони деца се изложени на ризик да останат без училиште до 2023 година и дека над 660 милиони луѓе се без електрична енергија, додавајќи дека овие разлики сега го вклучуваат интернетот и напредокот во дигиталната технологија.

-Науката, технологијата и иновациите го достигнаа незамисливото, така што, во услови на поголема еднаквост и правда, тие можат да обезбедат подостоинствен и поудобен живот за населението на речиси целата планета, рече Дијаз-Канел.

Г77, кој првично беше лансиран во 1964 година со 77 земји, сега има 134 членки.

Кина тврди дека не е членка на Г77, и покрај тоа што блокот ја наведува како членка, но Пекинг вели дека ги поддржува легитимните барања на групата и одржува кооперативни односи.

 

Претходна вестВирусот на Конго-кримската хеморагична треска откриен кај крлежите во скопско
Следна вестПотврден рекорд: На отворањето на ЕП во Дизелдорф македонските ракометари ќе играат пред повеќе од 50.000 гледачи